Možnosti cest
Každá plavba je individuální a založena na preferncích klienta. Nemáme zde žádný přesný plán odjezdů a příjezdů jako velké cruisové společnosti, důležité je datum příletu a odletu. Pokud si ale nechcete lámat hlavu s vymýšlením trasy, nabízíme vám dvě základní – jižní nebo severní trasu.
Naše loď má základnu na Martiniku v jachtařském přístavu Le Marin, vzdáleného pouze 30 km od letiště Fort de France. Martinik má dobrou dostupnost z Evropy (létají sem z paříže letecké společnosti Air France, Corsair, Air Caribe, Xl Airways…). Při rezervaci v dostatečném předstihu je možnost nástupu i na ostrovech St. Maarten, Guadaloupe, St. Lucie, Grenada. Po domluvě též nabízíme jednosměrné plavby jako například St. Maarten – Martinik.
Níže si můžete přečíst informace o základních trasách. Při těchto trasách se počítá s tím, že se vyplouvá z ostrova Martinik a návrat je taktéž na Martinik. Plavba trvá 14 dní.
Jižní trasa
Které ostrovy navštívíte:
Svatá Lucie, Svatý Vincet a Grenadiny (Bequia, Union Island, Mayreau, souostroví Tobago Cays)
Jižní trasa je velice oblíbenou variantou pro všechny, kteří chtějí poznat nenáročnou formou co nejvíce z Karibiku. Nabízí se zde rozmanitá škála možností, jak trávit volný čas: od klasických "katalogových“ bílých pláží, až po výlety do džungle a na sopku. Také vyznavači podmořského života si zde přijdou na své. A záleží jen na vás, kde budete chtít strávit nejvíce času.
Svatá Lucie
Je samostatným ostrovem, kde je možnost několika zastávek. Tento ostrov podrobně poznáte až při naší zpáteční cestě, na začátku naší cesty se co "nejrychleji" přesuneme na Grenadiny. Nicméně při cestě na jih se zastavíme v krásné zátoce Anse Cochon, kde přes den zastavují výletní lodě se šnorchlaři, ale odpoledne již ruch unikne a přes noc v této zátoce kotví jen pár dalších plachetnic. Je zde příjemné šnorchlování a krásné západy slunce.
Při cestě zpět se naším prvním kotvištěm stane přírodní rezerace pod Pitony (tyto vrcholy jsou dominantkou a symbolem ostrova). Nedaleko se nachází městečko Soufriére, které nenabízí žádné historické skvosty, ale je dobrým místem pro různé výlety. Pro nadšence do horských tůr je možné zorganizovat i výšlap na Piton. Máme zde své známé, kteří vás rádi provezou přes celý ostrov a zastaví na významných a lákavých místech ostrova - návštěva blízkých vodopádů, sirných jezírek, sopky (která je přístupná autem a nenáročná na návštěvu), návštěva botanické zahrady, rumárny, hlavního města Castries a místních tržišť, Rodney Bay. Zde výlet končí a my vás v domluvený čas vyzvedneme a zavezeme na loď. Vy tak máte celý den na objevování krás ostrova Svaté Lucie.
Naším posledním místem je Rodney Bay, městečko na severu ostrova, které nabízí dlouhou písečnou pláž a turistický ruch, podobný ještě tomu našemu evropskému – nákupní centra, přemíra barů a restaurací ze všech koutů světa (doporučujeme návštěvu místního Steak House, kde připravují opravdu výtečné steaky).
Svatý Vincent a Grenadiny
Tyto ostrovy patří k sobě po stránce správní, jinak se ale od sebe liší.
Svatý Vincent je největším z těchto ostrovů a je sopečného původu. Je vynikajícím místem pro výlety do vnitrozemí, kde za návštěvu stojí nádherná botanická zahrada či výšlap na sopku. S naší lodí stáváme v zátoce Blue Lagoon, která se nachází v krásné malé zátoce s přilehlou pláží a malým hotelem s marínou. Nedaleko se nachází skála Fort Duvernant a ostrov Young Island, kde se nachází jediná bílá pláž na Svatém Vincentu. Cestou podél ostrovav proplujeme zátokou Wallilabou, kde se točily některé scény z filmu Piráti z Karibiku a nachází se tam "brána oběšenců".
Ostrovy Grenadiny nabídnou Karibik tak, jak si ho asi každý představuje. Malé ostrůvky s malebnými bílými plážemi a průzračnou vodou jsou samozřejmostí. Naleznete zde ale mnohem více – od krásného šnorchlování přes kitesurfing až po výlety na želví farmu.
Naší první zastávkou bude ostrov Bequia, kde se nachází i výše zmíněná želví farma. Na ní se pohodlně dostanete na korbě výletního off-roadu a zároveň se podíváte po celém ostrově. Bequia je ještě jeden z větších ostrůvku, proto pokud chcete jít po nákupech (suvenýry, ovoce, alkohol), určitě neváhejte. Obyvatelé tohoto ostrova mají povolený omezený odchyt velryb, proto zde máte jedinečnou možnost koupit si na památku suvenýr z velrybí kosti. Přímo v zátoce se nachází plně vybavené divecentrum, kde vám půjčí veškerou výstroj a zavezou vás na lokalitu (ostatně dobře vybavená divecentra najdete na většině větších ostrovů).
Naším dalším a zároveň nejjižnějším místem je ostrov Union Island a zátoka Chatham Bay. Zde nenajdete žádné obchody, jen pár plážových restaurací a jeden malý hotelový resort. Je to dáno tím, že jediná přístupová cesta sem, je lodí. Tato zátoce nabízí krásné místo pro šnorchlování, pozorování lovících pelikánů, odpočinek na bílé písčité pláži i možnost výstupu na okolní kopce. V případě zájmu se jdeme projít přes celý ostrov do rušného přístavního města Cliffton, kde je množství restaurací a barů a v odpoledních hodinách jdeme druhou stranou ostrova zpět. Je to příjemná procházka, kde člověk vidí život místních. Cestou se nacházejí příjemné a prázdné pláže ke koupání.
Nádherný karibský ostrov je Mayreau a naše oblíbená zátoka Salt Whistle Bay, která nabízí klidné kotviště v blízkosti krásné pláže s bílým pískem a palmami. Pokud po pláži přejdete úzkou šíji, dostanete se na atlantickou stranu ostrova. Tato pláž se využívá pro kitesurfing. Velmi často a rádi navštěvujeme místní restauraci a bar u "Black Boye", kde připravují místní specialitu - vyhlášené lobstry na grilu a místní nápoj "rhum-punch".
Místo, které opravdu stojí za návštěvu je přírodní rezervace, souostroví Tobago Cays. Na jednotlivých ostrovech jsou k vidění volně žijící leguáni, suchozemské želvy, v moři se pasou želvy obrovské a v neposlední řadě je tu korálové reef – zde nejde odolat šnorchlování.
Grenadiny jsou tvořeny více ostrovy, proto plavbu rádi upravíme dle vašich přání.
Severní trasa
Severní trasa je oblíbená u klientů, kteří upřednostňují divokou přírodu před bílými plážemi. I ty se zde ovšem nacházejí, jen ne v takovém množství. Ostrovy Guadeloupe a Martinik jsou srdcem francouzského Karibiku s typickou kreolskou atmostférou (od rytmu kreolské taneční hudby, až po místní kreolskou kuchyni). I při této cestě si můžete dopřát šnorchlování, výlety za velrybami, odpočinek či aktivní výšlap do místních deštných pralesů.
V případě dvou týdenního pobytu je plavba po Guadeloupe. Na tři týdny se dělá jednosměrná plavba na St. Maarten.
Které ostrovy navštívíte:
Martinik, Dominica, Guadeloupe, Les Saintes, Montserrat, St. Maarten/St. Martin
Martinik
Hned v úvodu nám plavba na sever nabídne dvě příjemné zastávky na Martiniku. Zátoka Grande Anse´Arlet bude naší první. Najdete tu čistou vodu, v níž můžete pozorovat želvy obrovské a užívat si šnorchlování, také krásnou pláž s příjemnými bary. Další možnou zastávkou je hlavní město Fort de France, které nabízí kotvení v blízkosti pevnosti. Zde je možnost projít si nedaleké centrum hlavního města, navštívit botanickou zahradu či si naplánovat výlet na sopku Mt. Pelée. Poslední zastávkou je městečko St. Pierre, které se nachází na severním okraji Martiniku. Městečko Saint Pierre bylo původně hlavním městem Martiniku, ale roku 1902 vybuchla sopka Mont Pelée a město zničila. Vy se nyní můžete podívat do muzea věnovanému této katastrofě, projít se městečkem, které je opět plné života, či navštívit rumárnu Depaz.
Dominica
Dominica je jedním z nejzelenějších ostrovů v karibském moři. Dominičané se pyšní tím, že na ostrově mají 365 řek, tedy na každý den jednu. Dominica má vysoké hory porostlé džunglí, kde často prší. Příroda je zde nádherná a nabízí opravdu spoustu možností k výletu. Vodopády, druhé největší vroucí jezero světa, osada Caribů, původního obyvatelstva, nebo třeba výlet za velrybami, to je jen několik míst z mnoha, která můžete navštívit. Kotvit budeme v blízkosti hlavního města Roseau, které je na jihu, a u městečka Portsmouth v zátoce Prince Ruper Bay, která se nachází na severu. Tyto dvě kotviště vám nabídnou ideální výchozí body pro všechny výlety.
Guadeloupe a Les Saintes
Ostrov Guadeloupe, který svým tvarem a barvou připomíná krásného zeleného motýla, společně s ostrůvky Les Saintes určitě stojí za návštěvu. Kotvit můžeme u Basse-Terre nebo Pointe a Pitre, obě dvě místa jsou rájem nákupů. Za návštěvu stojí také přírodní rezervace Jacques Cousteau, kde je jedno z nejkrásnějších šnorchlování zde v Karibiku. Les Saintes, které tvoří 8 ostrůvků, leží asi 10 km od břehů Guadeloupu a jsou místem pro příjemný odpočinek od ruchu z ostrova Guadeloupe.
Montserrat
Na tomto ostrově roku 1995 vybuchla sopka a velká část ostrova spolu s hlavním městem byla zničena; obyvatelstvo bylo evakuováno ještě před výbuchem. Už jenom samotná plavba kolem břehů ostrova, kde můžete vidět zasypané domy, působí velmi silným dojmem. Ostrov je rozdělen do tří částí – povolená, zakázaná a zakázaná, kde průchod je povolen jen s policejním doprovodem. Doporučujeme vyrazit na výlet po ostrově.
Saint Maarten/Saint Martin
Ostrov je rozdělen na dvě části – na holandskou a na francouzskou. Obě části nabízejí bohaté vyžití – pláže, bary, nákupy. Turistický ruch je největším přínosem pro ostrovní ekonomiku, obyvatelé jsou si toho vědomi a také se o své hosty náležitě starají. Za návštěvu stojí městečko Marigot, hlavní město francouzské části, a také Simpson Bay, kde se v jeho blízkosti nachází letiště s unikátní přistávací dráhou: od pláže ji dělí asi deset metrů. Když stojíte na pláži, tak vám piloti mávají z okýnka. A mnoho dalšího.